Historia

Historia dworku Wiktorowo

Dworek Wiktorowo został zbudowany w roku 1919 r.

Stacks Image 22435
Dworek Wiktorowo został zbudowany w roku 1919 przez hrabiego Wiktora Zapolskiego pochodzącego z rodu Brawonickich wywodzących się z ziem lwowskich. Hrabia Zapolski wraz z żoną Anastazją Wasylową osiedlili się tuż po pierwszej Wojnie Światowej w okolicach wsi Budki Petrykowskie, gdzie wykupili duże połacie ziemi i lasów pomiędzy miejscowościami Petrykozy oraz Karolewem. Dwór był położony tylko 45 km od Warszawy, ale było również blisko szlaku komunikacyjnego między większymi miastami, co stanowiło ułatwienie w prowadzeniu interesów w tamtym okresie.

Zapolscy od 1922 do 1939 roku prowadzili stadninę koni oraz tartak położony w miejscowości Pniewy. Do budowy siedliska zatrudniono specjalnie sprowadzonych rzemieślników z okolic Beskidów, którzy nadali temu miejscu wygląd zabudowy górskiej.

Dwór składał się z budynku centralnego, mieszkalnego z dwoma przyległych drewutniami, pomieszczenia gospodarczego oraz stajni z wybiegiem. Całość wybudowana była na 8 hektarowym, ogrodzonym terenie z główną bramą wjazdową od strony wsi Budki Petrykowskie. W 1939 roku Zapolscy, aby przeczekać zawieruchę wojenną ogarniającą cały kraj, wyjeżdżają do Francji gdzie osiedliła się rodzina żony hrabiego Anastazji Wasylowej po roku 1918.

Niestety dwór w tamtym okresie zostaje splądrowany i doszczętnie spalony. Po drugiej Wojnie Światowej ziemia, na której były położone zgliszcza po dawnym dworze zostaje podzielona i oddana pod jurysdykcje Lasów Państwowych oraz PGR-u.

Tu historia Dworku Wiktorowo urywa się na 65 lat. W roku 2004 postanowiono wskrzesić dawno upadły i zapomniany Dwór Wiktorowo już pod prywatną inicjatywą. Mając na względzie odwzorowanie i zachowanie jak najdokładniejszych detali budowy budynku zlecono wykonanie projektu oraz prac rzemieślnikom góralskim, tak jak to było w przypadku hrabiego Zapolskiego. Praca jest bardzo trudna, ponieważ zachowały się tylko dwa szkice z tamtego okresu pokazujące przednią fasadę budynku mieszkalnego.

W tym samym okresie zostają też odnalezione w okolicznych wsiach nieliczne drobiazgi pochodzące z Dworku Wiktorowo, takie jak, 120 letnia lampa naftowa, stolik deserowy oraz ława z czterema krzesłami datowana na rok 1927. Odnajduje się również komplet wypoczynkowy, cudem ocalały z pożaru w 1939 roku. Teraz, dzięki wytężonym pracom konserwatorskim oraz budowlanym, możemy znów cieszyć się widokiem wspaniałego obiektu oraz z przyjemnością w nim wypoczywać.