to nie tylko zbiór elementów, które ilustrują pochodzenie przodków tej rodziny, to również symbole odnoszące się do tradycji, idei, wartości czy ważnych zasad, które są wspólne dla całej społeczności rodzinnej, a także są odczytywane przez każdego familianta indywidualnie.
Nazwa, od której przybrano nazwisko Jankowski, wywodzi się od imienia Jan. Entymologia tego nazwiska została zastosowana do nazwy miejsca pochodzenia lub zamieszkania, a co za tym idzie, możliwego miejsca posiadania własności ziemskiej.
które nosiły w swej treści imię Jan. Były to między innymi : Jankowice, Janów, Janków. Osoby noszące nazwisko Jankowski wymieniane są w wielu polskich materiałach archiwalnych. Najstarsze wzmianki odnoszą się do okresu XIV wieku. Pod datą 1408 roku, w dokumencie księcia Ziemowita , przywileju danego Boleścicom, występuje przedstawiciel tego rodu. Jeden z nich noszący imię Siemian pochodzący z Jankowa na ziemi łomżyńskiej pieczętował się herbem Jastrzębiec. Wielu z nich przynależało do różnych rodzin pieczętujących się różnymi herbami.
Znani są Jankowscy herbu: Amadej, Białynia,Jastrzębiec,Junosza, Korab, Kucza (Cielątkowa),Kuszaba, Nowina, Ogończyk, Poraj, Rawicz, Strzemień.
wywodzi się z ziemi Płockiej, z okolic Bielska. Ostatnie wiadome znamiono szlachectwa rodziny pochodzi z roku 1648, kiedy to w parafii Proboszczewice był chrzczony dziadek Antoniego Jankowskiego, Szczepan Jankowski. Szczepan syn Pawła odnotowany jest w tych dokumentach z dopiskiem Nobilis. Antoni Jankowski był ojcem urodzonego w 1750 roku, Jana Jankowskiego który żonaty był z Konstancją z Cieszkowskich, herbu Dołęga. Ze związku tego wywodzą się wszyscy członkowie rodziny. Ród Jankowskich przez ponad dwa wieki związany był dzięki koligacjom małżeńskim z takimi domami z ziemi Płockiej jak: Cieszkowscy, Rucińscy, Gapińscy, Dębscy oraz Liszewscy. Herb własny rodziny Jankowskich to zbiór symboli charakteryzujących dzieje tej że rodziny związanych z ziemią płocką oraz walką i poświeceniem dla Polski. Symbol godła odzwierciedla tradycje rodzinne związane z zasadami szlachectwa i szlachetności, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Herb własny Jankowskich nawiązuje do tradycyjnego herbu Jastrzębiec, ponieważ istnieje wysokie prawdopodobieństwo pochodzenia rodziny, z grona herbowych, herbu Jastrzębiec.
zawiera w swej konstrukcji, głowę końską oraz podkowę, elementy symbolizujące obok nawiązania do szlacheckich przodków również tradycje wojskowe. Rodzina utożsamia się z cechami symbolizowanymi przez konia, takimi jak dostojność i zwinność. Podkowa oprócz nawiązania do herbu Jastrzębiec jest też dla rodziny Jankowski symbolem szczęścia i pomyślności.
Symbolika obranego herbu i barwy nawiązują do szlacheckich przodków.
Herb dla rodziny Jankowskich jest więc trafnym określeniem ich uporczywego dążenia do osiągnięcia cnoty nieustanną pracą,w której intelekt, porządek i dyscyplina oraz dalekowzroczność
są elementami ich sukcesu.
Designed with Mobirise
Free Web Page Maker